Zaživela je Evropska pisarna za izobraževanje na področju vesolja v Sloveniji – ESERO Slovenija
V Centru Noordung – Center vesoljskih tehnologij Hermana Potočnika Noordunga je v torek 13. februarja potekala uradna otvoritev Evropske pisarne za izobraževanje na področju vesolja v Sloveniji, ESERO Slovenija. ESERO je sodelovalni projekt med Evropsko vesoljsko agencijo (ESA) in nacionalnimi partnerji. ESERO Slovenija vodi Center šolskih in obšolskih dejavnosti (CŠOD) v sodelovanju s projektnim partnerjem Centrom Noordung (CN), ter ministrstvom za vzgojo in izobraževanje (MVI) in ministrstvom za gospodarstvo, turizem in šport (MGTŠ).
Kaj je namen ESERO pisarne?
Z vključevanjem vsebin s področja vesoljskih tehnologij v osnovnošolsko in srednješolsko izobraževanje med mladimi povečati interes za naravoslovne poklice, kar bo koristilo tako rastočemu vesoljskemu kot ostalim visokotehnološkim sektorjem v Sloveniji.
Kaj so naloge ESERO pisarne?
· izvedba usposabljanj za učitelje in vzgojitelje od zgodnjega otroštva do višjih razredov srednjih šol
· priprava didaktičnih gradiv za različne starostne skupine in različne predmete
· informiranje ter izvedba delavnic in tekmovanj medpredmetnih šolskih projektov
· organizacija dogodkov v sodelovanju z nacionalno vesoljsko industrijo in akademsko sfero.
Namen dogodka je bil povezovanje vseh deležnikov ekosistema s ciljem podpreti razvoj STEM znanja in veščin pri mladih, ozaveščanja o številnih poklicnih možnostih na področju vesolja in o koristih rešitev vesoljske industrije za življenje na Zemlji.
Dogodka so se udeležili minister za vzgojo in izobraževanje dr. Darjo Felda: “projekt ESERO bo na slovenskih šolah učinkovito prispeval k celoviti transformaciji izobraževanja, ki smo jo začeli v zadnjih dveh letih z dodatno spodbudo evropskih in nacionalnih programov. Nacionalni program za okrevanje in odpornost bo zagotovil sistemske spremembe na področju kurikulov, usposabljanja učiteljev ter projekte, kjer bomo potrebna znanja in kompetence zagotovili že obstoječim generacijam učencev in dijakov,” vodja Slovenske vesoljske pisarne in predstavnica MGTŠ Tanja Permozer: “Slovenija se je za sodelovanje v projektu ESERO odločila predvsem kot odgovor na vedno znova izpostavljene izzive podjetij, da njihovo rast ovira pomanjkanje visoko usposobljenega kadra na področjih STEM, ki je ključnega pomena za razvoj vesoljskega sektorja. Energijo mladih vidim kot pravo silo za pozitivne spremembe, tudi na področju vesolja,” ter častni gostji iz ESA vodja oddelka za STEM in inspiracijo na Uradu za izobraževanje Monica Talevi, koordinatorka projektov ESERO in STEM izobraževanja Clara Cruz Niggebrugge.
V drugem delu dogodka smo prisluhnili okrogli mizi, katero je vodila dr. Urška Starc Peceny. Tema pogovora je bila Umestitev »Učenja z vesoljem« v učni prostor v luči potreb vesoljskega sektorja in slovenske družbe.«
Gostje okrogle mize pa so bili:
· Tanja Permozer, vodja Slovenske vesoljske pisarne
· dr. Borut Čampelj, Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje
· prof. dr. Andreja Gomboc, Univerza v Novi Gorici
· dr. Iztok Kramberger, Skylabs d.o.o.
· Vid Selič, Dewesoft d.o.o.
· prof. dr. Tomaž Zwitter, Univerza v Ljubljani
· mag. Andreja Bačnik, Zavod RS za šolstvo
· prof. dr. Krištof Oštir, Univerza v Ljubljani
Pridružite se približevanju vesolja mladim in s tem kreiranja boljše in svetle prihodnosti bivanja na Zemlji!
Več o projektu: esero.si
Udeleženci otvoritvenega dogodka
Tanja Permozer, vodja Slovenske vesoljske pisarne
Okrogla miza s predstavniki slovenskega vesoljskega ekosistema
Nagovor ministra, dr. Darjo Felda
Direktorica Centra Noordung z ministrom
Ekipa ESERO Slovenija s predstavnicama ESE