Univerza v Mariboru je ob uspešni izstrelitvi novega slovenskega satelita TRISAT-R izdala jubilejno poštno znamko tipa C, ki vsebuje prikaz satelita TRISAT-R in znak satelitov TRISAT (zaščitena blagovna znamka). Izdana je bila omejena količina poštnih znamk, ponatis ni možen.
Nakup omenjenih znamk je možen tudi v Centru Noordung in v naši spletni prodajalni po ceni 2,00 €. Še vedno so na voljo tudi priložnostne poštne znamke TRISAT s podobo enega izmed prvih dveh slovenskih satelitov.
TRISAT-R
Nanosatelit TRISAT-R je bil 13. julija 2022 izstreljen iz Francoske Gvajane z novo evropsko nosilno raketo Vega-C. Satelit so razvili na Univerzi v Mariboru in je namenjen opravljanju meritev v srednje zemeljski orbiti na višini 6.000 kilometrov. Gre za izjemno rizično misijo v osrčje ionosfere oziroma za misijo v okolje z izjemno povišanim ionizirajočim sevanjem. Zaradi zelo visoke stopnje sevanja je predvidena življenjska doba satelita TRISAT-R približno dve leti. (Več: Univerza v Mariboru)
TRISAT-R je institucionalna nekomercialna misija nanosatelita, ki jo kot primarni izvajalec po pogodbi z Evropsko vesoljsko agencijo ESA v sodelovanju s CERN in slovenskim podjetjem SkyLabs izvaja Univerza v Mariboru. Namen misije je zagotoviti dragocene meritve ionizirajočega sevanja s srednje Zemljine orbite na nadmorski višini približno 6000 km. Meritve ionizirajočega sevanja vključujoč skupno ionizacijsko dozo ter učinke posameznih sevalnih dogodkov se izvajajo z več različnimi znanstvenimi instrumenti, ki so jih zagotovili CERN, ESA in SkyLabs. Pridobljeni podatki zagotavljajo zadostne informacije za karakterizacijo vesoljskega okolja in bodo nadalje služili izboljšanju parametrov okoljskih modelov za karakterizacijo sistemov na osnovi vpliva visokoenergijskih hadronov in faktorja trdote spektra. Dodatni eksperimenti na krovu TRISAT-R, ki sta jih razvili ESA in SkyLabs, med drugim demonstrirajo tehnike blaženja napak na osnovi ustreznega načrtovanja zaščite visoko zmogljivih elektronskih komponent visoke integracije v radiacijskem okolju, usmerjenih v prihajajočo dobo umetne inteligence v vesoljskih aplikacijah. (Vir: Trisat)