NASA je včeraj v poznih večernih urah po našem času razkrila delček vpogleda v vesolje, kot ga vidi vesoljski teleskop James Webb. Posnetek so že poimenovali Webbovo prvo globoko polje, podobno kot znamenito Hubblovo globoko polje, le da je Hubble potreboval več tednov, Webb pa zgolj 12 ur in pol za tako polno in bolj podrobno sliko. Delček vesolja, ki ga je slikal, je velik kot bi človek gledal zrno peska v stegnjeni roki, a je vseeno posnetek poln oddaljenih galaksij.
Posnetek je kompozit več fotografij v različnih valovnih dolžinah, vse znotraj infrardečega pasu, ki jih je posnela Webbova bližnja-infrardeča kamera (NIRCam). Opazite lahko tudi zakrivljena svetla območja in galaksije. Vse to je posledica gravitacijskega lečenja. Objekt, ki ga je Webb slikal, je namreč jata galaksij SMACS 0723. Združena masa vseh galaksij v jati imajo tako močan gravitacijski privlak, da ukrivljajo svetlobo in na videz povečajo oddaljene objekte za njimi.
In kljub temu, da je že ta slika impresivna, je to zgolj hiter predogled v zmožnosti teleskopa James Webb, mednarodnega projekta ameriškega vesoljskega programa NASA, Evropske vesoljske agencije ESA in Kanadske vesoljske agencije.
Več o teleskopu je dostopnih na spletni strani TUKAJ.
