Voyager / Dr. Mavretič

Razstava osvetljuje enega najambicioznejših vesoljskih projektov 20. stoletja – program Voyager, ki ga je zasnovala ameriška vesoljska agencija NASA. V središču postavitve je znanstveni prispevek dr. Antona Mavretiča (1934–2019), slovenskega fizika in inženirja, ki je kot ključni član raziskovalne ekipe sodeloval pri razvoju instrumenta za merjenje sončeve plazme na obeh sondah Voyager.

Program, v okviru katerega sta bili leta 1977 izstreljeni sondi Voyager 1 in Voyager 2, je prinesel revolucionarna spoznanja o zunanjih planetih našega Osončja. Sondi še danes pošiljata podatke iz medzvezdnega prostora in predstavljata najdlje oddaljena objekta, ki ju je ustvaril človek. Hkrati s seboj nosita simbolno sporočilo Zemlje v obliki zlate plošče z zapisi o človeški civilizaciji.

Pri projektu je sodeloval tudi dr. Anton Mavretič (1934–2019), slovenski fizik in inženir, ki je bil ključni član ekipe pri razvoju plazemskega spektrometra (PLS – Plasma Science Experiment) na sondah Voyager, namenjenega merjenju sončne plazme v vesoljskem prostoru. S svojim delom je pomembno prispeval k razumevanju medplanetarnega in medzvezdnega okolja.

Razstava predstavlja znanstveni, tehnološki in kulturni pomen programa Voyager ter izpostavlja pomembno vlogo slovenskega znanstvenika v eni največjih mednarodnih znanstvenih odprav v zgodovini.

 

Skip to content
Pregled zasebnosti

To spletno mesto uporablja piškotke, da vam lahko zagotovimo najboljšo možno uporabniško izkušnjo. Podatki o piškotkih so shranjeni v vašem brskalniku in opravljajo funkcije, kot je prepoznavanje, ko se vrnete na našo spletno stran, in pomagajo naši ekipi razumeti, kateri deli spletne strani se vam zdijo najbolj zanimivi in ​​uporabni.

Izvedite več v VARSTVO OSEBNIH PODATKOV in O PIŠKOTKIH